Trawienie stali

Trawienie

Co to jest?

Produkcja detali wykonywanych ze stali w sposób nierozerwalny wiąże się z zanieczyszczeniem obrabianych powierzchni wyrobu. Smary, resztki środków szlifierskich i polerskich, utlenione fragmenty metalu, wtrącenia czystego żelaza i inne defekty skutecznie przeciwdziałają naturalnemu tworzeniu się ochronnej warstewki pasywującej otwierając drogę korozji. Czyszczenie mechaniczne najczęściej nie jest wystarczające a ponadto, w przypadku detali o skomplikowanym kształcie może okazać się, trudne w realizacji, kosztowne lub wręcz ryzykowne ze względu na ryzyko uszkodzenia detalu.

W praktyce okazuje się, że najbardziej skutecznym i uzasadnionym ekonomicznie procesem oczyszczania powierzchni z resztek zanieczyszczeń promujących korozję jest chemiczne lub elektrochemiczne trawienie. Ponadto trawienie poprawia wygląd powierzchni: wygładza zarysowania i ostre krawędzie, usuwa przebarwienia w miejscach spawania, cięcia lub zgrzewania, zapewnia właściwy stopień przygotowania powierzchni przed bardziej zaawansowanymi procesami finalnej obróbki wyrobu, takimi jak pasywacja lub elektropolerowanie.

Metody trawienia stali

Istnieją różne metody trawienia stali. Można zastosować trawienie zanurzeniowe, natryskowe czy też za pomocą pasty.

W przypadku elementów, które nie są zamknięte lub też, gdy są małej wielkości, wykorzystuje się trawienie zanurzeniowe, czyli w kąpieli. Trawienie natryskowe może być stosowane odnośnie konstrukcji zamkniętych, natomiast pastę stosuje się ręcznie, na spawach. Czas trwania procesu trawienia stali zależny jest między innymi od temperatury oraz zanieczyszczenia. Jednak zbyt długie pozostawienie kwasów może doprowadzić do osłabienia elementów. Trawienie stali kwasoodpornych skutkuje powstaniem warstwy tlenków na ich powierzchni. Można ją utrwalić poprzez wykonanie pasywacji. Po skończonym procesie trawienia stali należy dokładnie usunąć oraz zneutralizować środek trawiący. W innym przypadku proces trawienia stali będzie nadal postępował, co doprowadzi do zniszczenia spawów.

Trawienie stali

 

 

Rodzaje stali 

 

 

 

 


Szybki kontakt

  Adres:
  ELEKTROPOL-R
Usługi elektrochemiczne
ul. Wagonowa 14
53-609 Wrocław
  Dane kontaktowe:
  +48 71 356 73 19
  k.janowski@elektropol-r.com.pl